JOFIservis kontakt: 0902 407 607

Kedy vymeniť motorový olej?

Kedy vymeniť motorový olej?

Nie je olej, ako olej, motorový olej je technologicky vysoko prepracovaný produkt. Obsahuje množstvo špeciálnych prísad. Musí veľa vydržať, aj preto má obmedzenú životnosť. Mechanické namáhanie, teplotné zmeny, mikroskopické čiastočky kovových úlomkov, či rozpustený karbón pomaly zhoršujú jeho pôvodné vlastnosti. Stráca ich postupne až po istú kritickú hranicu, kde takmer celkom zmizne jeho mazacia schopnosť. Olejový film, ktorý má pokrývať mazané kovové plochy sa “roztrhne”. Jeden z hlavných dôvodov, prečo treba olej vymeniť.

Kedy je ten správny čas na výmenu oleja

Všeobecne je v povedomí motoristov výmenný interval oleja väčšinou 15 000 km a viac. Mnohí tiež nevedia, že ak sa jazdí prevažne v mestskej premávke, je dobré výmenný interval skrátiť. O kvalite motorového oleja rozhoduje v prvom rade – a takmer výlučne iba výkonová špecifikácia. Určite nie krajina výrobcu, ani viskozita oleja, ani syntetický, či minerálny základ.

A ešte dôležité fakty – kvalita oleja nemá vplyv na jeho výmenný interval. Určuje ho výrobca motora a súčasne uvádza minimálnu prípustnú špecifikáciu. Vyššia výkonová trieda oleja nepredĺži výmenný interval – ten je daný hlavne konštrukciou motora (napr. kvalitou spaľovania paliva) a nie kvalitou oleja.

Aký je interval výmeny motorových olejov?

Priemerný interval výmeny minerálnych olejov je 12 – 15 000 km a pri syntetických je to zväčša 15 – 17 000 km alebo raz ročne. A to aj vtedy, ak najazdíte menej, lebo olej podlieha aj oxidácii, čo tiež znižuje jeho životnosť. Moderné motory majú uvedený interval výmeny oleja 20 000, dokonca až 30 000 km a niektoré aj viac. Potrebný je ale syntetický olej s predĺženou trvanlivosťou (tzv. longlife).

V niektorých vozidlách upozorní palubný počítač na nutnosť výmeny nielen podľa počtu odjazdených kilometrov, ale aj podľa opotrebenia oleja. Rýchlosť degradácie jeho vlastností je závislá od viacerých faktorov – od kvality oleja, ale aj spôsobu používania motorového vozidla, prevládajúceho štýlu jazdy a pravidelnej údržby a kontrola hladiny.

Držte sa odporúčaní

Každý výrobca pozná svoj motor najlepšie. Na základe toho predpisuje výmenný interval. Nepredlžujte ho. Dlhší výmenný interval spsôsobuje (aj pri kvalitných longlife olejoch) nárast kyslosti oleja, čo sa výrazne negatívne podieľa na vnútornej korózii motora a na jeho opotrebovaní. Preto podľa skúsenosti servisných technikov s výmenami oleja a zistení, v akom stave je olej, ktorý sa vypúšťa z motora pri nedodržaní včasnej výmeny.

Odporúčané intervaly pre výmenu oleja

Typ oleja

Mestská prevádzka

krátke vzdialenosti, studené štarty, dynamický štýl jazdy s v otáčkami

Kombinovaná prevádzka

striedanie dlhších jázd a prevádzka v meste, vyrovnaný štýl jazdy skúsených šoférov

Medzimestská prevádzka

garážované vozidlo, šetrná jazda na dlhšie vzdialenosti mimo mesta

Minerálny
15W-40
10 000 km 12 000 km 13 500 km
Polosyntetický
10W-40, 5W-40
12 000 km 13 500 km 15 000 km
Syntetický
5W-40, 5W-30, 0W
13 500 km 15 000 km 15 000 km
Syntetické
pre predĺžené intervaly (longlife)
17 000 km 20 000 km až 25 000 km